اخبار

پردازش صدا و تصویر در تجهیزات استودیویی

پردازش صدا و تصویر

کاربردهای تحلیل و پردازش صدا و تصویر در تجهیزات استودیویی

تجهیزات استودیویی : صوت و تصوير هر دو نوعي سيگنال به شمار مي‌آيند که با توجه به زيرساخت و سيستم مورد استفاده در دو حالت سيگنال ديجيتال و آنالوگ موجود مي‌باشند. و تجهیزات استودیویی برای پردازش صدا و تصویر مورد استفاده قرار میگیرد.

پردازش سيگنال‌هاي صدا و تصوير به طور کلي به مجموعه فرايندهايي مشتمل بر بهبود کيفيت صدا و تصوير، کاهش و حذف نويز سيگنال، افزايش دقت و وضوح تصوير اطلاق مي‌شود.

اين فرايندها از طريق کنترل روشنايي، کنتراست و فام رنگ تصوير، ويرايش و تنظيم صدا، فشرده‌سازي و رمزگذاري سيگنال‌هاي صدا و تصوير و شناسايي يک ويژگي خاص در تصوير و جداسازي بخش مشخص شده، انجام مي‌گيرد.

کاربرد پردازش صدا و تصویر

اين روزها تقريبا در هر زمينه‌اي از جمله صنعت، فضانوردي و نجوم، پزشکي، رباتيک، کشاورزي، هواشناسي، تبليغات، باستان‌شناسي و… شاهد استفاده از پردازش تصوير و بينايي ماشين مي‌باشيم.

يکي از کاربردهاي پردازش تصوير در دنياي امروز، خوانش پلاک خودروها در بزرگراه‌ها، پارکينگ‌ها، عوارضي جاده‌ها و… توسط دوربين‌هاي هوشمند پلاک‌خوان به منظور کنترل و اندازه‌گيري ترافيک و راهبند مي‌باشد.

دوربين‌هاي پلاک‌خوان از پلاک اتومبيل‌ها به صورت پيوسته عکس‌برداري کرده، سپس به منظور افزايش کيفيت تصوير و تشخيص اعداد و حروف، الگوريتم‌هاي پردازشي بر روي تصاوير اعمال شده و اطلاعات آن‌ها ذخيره مي‌شود.

همچنين به کمک دوربين‌هاي هوشمند پلاک‌خوان، امکان شمارش تعداد خودروهاي عبوري از خيابان نيز وجود دارد. در اين صورت مي‌توان ميزان ترافيک را اندازه‌گيري کرده و درصدد رفع آن برآمد.

در برخي دوربين‌هاي مدار بسته قابليتي تحت عنوان تحليل محتواي ويدئويي VCA وجود دارد که ‌مي‌توان آن را جايگزين اپراتور اتاق مانيتورينگ ناميد. اين سيستم هوشمند با استفاده از فناوري‌هاي تشخيص چهره، تشخيص حرکت، شمارش تعداد افراد يک مکان، تشخيص ورود و خروج به ساختمان و… اتفاقات موجود در يک ويدئو را تحليل و پردازش مي‌کند و در صورت تشخيص هر گونه رويداد غيرمجاز، از طريق آلارم به اپراتور هشدار مي‌دهد.

مزیت استفاده پردازش صدا و تصویر

بهره گيري از چنين سيستمي موجب کاهش هزينه نيروي انساني، صرفه‌جويي در وقت و انرژي اپراتور و حفظ امنيت در مراکز پرتردد و يا سازمان‌ها مي‌شود.

با گسترش ماشين‌ها و ربات‌هاي هوشمند، قابليت‌هاي پردازش صوت و تصوير بيش از پيش مورد توجه واقع شده است. شناسايي و تشخيص محيط اطراف، تشخيص صدا و گفتار از جمله مواردي است که ما انسان‌ها به دليل دارا بودن هوش قادر به انجام آن‌ مي‌باشيم.

ربات‌ها و ماشين‌هاي هوشمند براي برقراري ارتباط، توانايي پاسخگويي و نشان دادن عکس العمل به محيط اطراف، نيازمند تحليل و پردازش صدا و تصوير مي‌باشند.

امروزه ماشين‌ها و ربات‌هاي هوشمند ساخته شده به نحوي طرحي شده‌اند که قابليت تشخيص صداها و زبان‌ها را داشته و مي‌توانند به آن پاسخ دهند و يا با عکس‌برداري لحظه‌اي و پيوسته از محيط اطراف، موانع و مسيرها را شناسايي کرده و جهت حرکت خود را مشخص نمايند. اين واکنش‌ها از طريق پردازش‌هاي سنگين و پيچيده، توسط نرم‌افزارها و سخت‌‎افزارهاي قدرتمند انجام مي‌گيرد.

براي نمونه دستيارهاي صوتي و يا اسپيکرهاي هوشمند که توسط شرکت‌هاي بزرگ فناوري مانند اپل، گوگل و مايکروسافت از قابليت تحليل و پردازش صوت و گفتار استفاده مي‌کنند.

با پيشرفت تکنولوژي، کاربردهاي پردازش صدا و تصویر در زمينه‌هاي مختلف بسيار گسترده و فراگير شده است، اين قابليت باعث صرفه‌جويي در زمان و هزينه ها شده و به دليل دقت بالاي سيستم‌هاي هوشمند، رخ دادن خطا و اشتباه بسيار کم مشاهده مي‌شود.

از طرفي، سرعت بالاي عملکرد سيستم‌ها به دليل پردازش‌هاي لحظه به لحظه و بدون وقفه موجب گسترش بهره‌برداري از اين فناوري شده است. به طوري که در صورت حذف اين تکنولوژي، بسياري از صنايع مختل مي‌شود.

تجهیزات استودیویی تولیدی گروه صمیم

شرکت مهندسي صميم با طراحي و توليد بيش از 100 محصول پيشرفته صدا و تصوير، در حوزه تامين تجهيزات استوديويي به عنوان يکي از پيشتازان اين صنعت شناخته مي‌شود. در زنجيره توليد و پخش برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني، مجموعه‌اي از مدارهاي الکترونيکي، صوت و تصوير ورودي را پردازش کرده و با توجه به کاربرد، خروجي با کيفيت ارائه مي‌دهند.

يکي از مهم‌ترين اين محصولات، کارت UDC-3455 است که علاوه بر قابليت تبديل فرمت‌هاي متفاوت سيگنال‌هاي صدا و تصوير به يکديگر، امکان امبدکردن صداي پردازش شده را بر روي سيگنال ويدئو دارا مي‌‎باشد. علاوه بر اين، با توجه به انتقال صدا به صورت real-time، اين محصول قابليت ايجاد تاخير در صدا را به منظور همگام شدن با تصوير فراهم مي‌کند.

مزایای تجهیزات استودیویی صمیم

تجميع چندين قابليت کاربردي در يک کارت، UDC-3455 را به محصولي ارزشمند و پرکاربرد تبديل کرده است. محصول ديگر توزيع کننده 1 به 8 و يا 2 به 4 سيگنال ديجيتال DVD-3214 است. اين کارت با برخورداري از قابليت Equalizer تلفات ناشي از طول کابل را جبران کرده و موجب افزايش بازدهي و کيفيت سيگنال مي شود.

براي اين محصول امکاناتي نظير Change over و Recover در نظر گرفته شده است و چنانچه يکي از ورودي‌ها قطع شود، خروجي‌هاي آن از طريق ورودي ديگر تامين مي‌گردد. علاوه بر اين، به منظور کنترل و مديريت اين محصولات مي‌توان از رابط کاربري تحت وب استفاده کرد.

يکي از امکانات حائز اهميت در رابط کاربري اين محصولات، قابليت تشخيص اتصال کابل به پورت‌هاي ورودي و خروجي کارت (Termination Detection) مي‌باشد، بدين ترتيب تنها با بررسي صفحه رابط محصول مي‌توان آن را مديريت کرد. همچنين، در صورت نياز به آپديت کردن و به روز رساني محصولات، کاربران مي‌توانند فايل آپديت را از طريق سايت صميم دريافت نموده و از راه دور محصول را به روزرساني کنند.

محصولات ديگري از جمله پردازنده‌هاي صدا و تصوير، مبدل‌هاي سيگنال ديجيتال به آنالوگ و بالعکس، توزيع کننده‌هاي صدا و تصوير، مبدل‌هاي سيگنال ديجيتال به فيبر نوري و بالعکس و… همگي جهت پردازش سيگنال‌هاي صوت و تصوير در استوديوهاي تلويزيوني و راديويي استفاده مي‌شوند.

سخن آخر

با توجه به پيشرفت علم و ظهور تکنولوژي‌هاي نوين، شرکت صميم همواره در صدد به‌روزرساني محصولات خود برآمده و در مواقع لزوم اقدام به طراحي و ارائه راهکارهاي جديد مطابق با فناوري‌هاي روز کرده است.

براي مثال، امروزه بسياري از استوديوها سيگنال‌هاي صدا و تصوير را تحت شبکه و IP انتقال مي‌دهند. با استفاده بستر IP هزينه‌هاي کابل کشي کاهش چشم‌گيري پيدا مي‌کند. گروه صميم با ارائه راهکارهاي حوزه IP ، امکان برخورداري از اين فناوري را بدون تغيير زيرساخت براي استوديوها فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *