اخبار

ارتباط زنده Full HD هزارنفری با اتاق عمل

ارتباط زنده Full HD هزارنفری با اتاق عمل

پخش زنده عمل جراحی با کیفیت Full HD

نوزدهمین کنگره بین المللی بیماری‌های گوارش و کبد ایران با همکاری پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد و دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار گردید. در این کنگره محققان و دانشمندان صاحب نام در زمینه گوارش و کبد حضور داشتند و درباره تازه‌ترین یافته‎های خود به بحث و تبادل نظر پرداختند.

این دوره از کنگره با برگزاری نمایشگاه تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دارویی همراه بود و با حضور 800 پزشک و متخصص 129 مقاله به صورت شفاهی ارائه گردید. علاوه بر این، امسال کارگاه زنده پیشرفته آندوسکوپی نیز جزء برنامه‎های جانبی اجلاس بود که می‌توان از آن به عنوان نقطه عطف نوزدهمین کنگره بین المللی بیماری‌های گوارش و کبد نام برد. در این کارگاه که به صورت ارتباط زنده با بیمارستان فیروزگر برگزار گردید؛ این امکان برای حاضران در سالن همایش‌های رازی فراهم آمده بود تا ضمن مشاهده تصاویر زنده اتاق عمل بر روی پرده با کیفیت بالا، توضیحات پزشک حاضر در بیمارستان را شنیده و در صورت نیاز پرسش‌های خود را مطرح نمایند.

در این همایش ارتباط زنده به صورت دوطرفه و از طریق راهکار “بیت کستر” صمیم برقرار گردید، که به عنوان یک راهکار به صرفه و مطمئن برای استریم محتوای زنده طراحی و اجرا شده است. گروه مهندسی صمیم سال گذشته در پانزدهمین اجلاس فناوری رسانه از این محصول بومی رونمایی کرده است که می‌توان آن را “ارتباط زنده بر بستر اینترنت با پهنای باندهای در دسترس” نامید.

راهکار بیت¬کستر، شامل دو نسخه سرور و کلاینت می‌باشد، محتوای زنده از دوربین فیلمبرداری به لپتاپ که نسخه کلاینت بیت کستر بر روی آن نصب شده است، ارسال می‌گردد و از طریق لپتاپ که به اینترنت متصل است، کاربر می‌تواند توسط یکی از پروتکل‌های قابل ارائه در نرم‌افزار محتوا را برای سرور ارسال نماید. سرور این محتوای رمزشده را دریافت کرده و بر روی خروجی نمایش می‌دهد. اتصال به اینترنت می‌تواند به یکی از سه روش wifi، مودم سیمکارت (به تعداد متغیر) یا LAN بوده و یا ترکیبی از آنها باشد.

در طول این کارگاه نیز استریم دریافت شده از بیمارستان فیروزگر توسط لپتاپ با پروتکل SSTP که پروتکل اختصاصی شرکت صمیم می‌باشد و از نرخ بیت تطبیق‌پذیر پشتبانی می‌کند، رمز شده و سپس برای سرور ارسال گردید و در نهایت سرور خروجی را روی پرده‌های سالن رازی به نمایش گذاشت.

از ارتباط دو طرفه بین حاضرین در سالن و پزشک و عوامل اجرایی در بیمارستان فیروزگر می‌توان به عنوان وجه تمایز این راهکار از سیستم‌های هم رده نام برد. با استفاده از بیت کستر صمیم امکان ارتباط زنده دوطرفه صدا نیز در کنار استریم زنده بین کلاینت و سرور ایجاد شده و عوامل اجرایی در دو سوی بیت کستر می‌توانند در هر لحظه باهم گفتگو داشته باشند. در این همایش نیز حاضرین در سالن با استفاده از این زیرساخت ایجاد شده، علاوه بر مشاهده تصاویر زنده از اتاق عمل، در صورت نیاز در هر لحظه می‌توانستند سوالات خود را از پزشک مربوطه پرسده و در همان لحظه به صورت زنده جواب سوالات را دریافت نمایند.

بیت کستر صمیم محصولی متمایز و جذاب برای اهالی رسانه می‌باشد که کاربردهای زیادی می‌توان برای آن تعریف نمود؛ که در این کنگره نیز به خوبی عملکرد خود را به نمایش گذاشت. علاوه بر قابل حمل بودن، امکان تجمیع پهنای باند و تنظیم کیفیت محتوای ارسالی متناسب با آن از شاخصه‌های مهم این راهکار می‌باشد. لازم به ذکر است این محصول کاملا بومی بوده و تمام مراحل طراحی، تولید و تست آن توسط کارشناسان و متخصصین صمیم انجام شده است و نمونه مشابه داخلی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *