مانیتورینگ شبکه های HEVC

افزودن پخش شبکه های HEVC بر روی مالتی ویور صمیم

مقدمه :

رسانه ملی در تاریخ 88/8/8 با عبور از پخش تصاویر آنالوگ، وارد حوزه دیجیتال شد. در آن مقطع صدا و سیما با معرفی و انتخاب استاندارد دیجیتال پخش DVB-T و فشرده‌سازی MPEG4 یک دگرگونی اساسی در این حوزه به وجود آورد.
کیفیت بالای تصاویر و امکان ارسال همزمان 10 برنامه با یک فرستنده و استفاده بهینه از فضای محدود فرکانسی از مزیت‌های این استاندارد بود که بیش از یک دهه نیازهای این رسانه را برآورده کرد.
پیشرفت صنعت تلویزیون و ارائه استانداردهای جدید تلویزیونی نظیر HD و UHD یا 4K که وضوح و دقت جزییات تصویر را به‌شدت افزایش می‌داد، رسانه ملی را بر آن داشت تا استفاده از استانداردهای پیشرفته‌تر و بهینه‌تر را با هدف ارائه خدمتی مطلوب‌تر به مردم با فراهم کردن امکان ارسال پهنای باند بیشتر در دستور کار قرار دهد.
از این رو پخش شبکه های تلویزیونی HD با استاندارد جدید نسل دوم تلویزیون دیجیتال DVB-T2 و فشرده‌سازی HEVC یا H265 به عنوان طرحی موفق در حوزه رسانه ملی در 1399/9/9 با بهره گیری از دانش و تجربیات داخلی کارشناسان و متخصصان حوزه فنی رسانه ملی و شرکت های دانش بنیان در این حوزه به بهره برداری رسید. با این اقدام تغییرات قابل توجهی در کمیت و کیفیت شبکه‌های تلویزیونی دیجیتال به وقوع پیوست.
قابل ذکر است که 21 شبکه SD در بسته های یک و دو در سراسر کشور ارسال می شود. از طرف دیگر در تمامی مراکز استان ها شبکه هایی که از فرمت SD به HD تبدیل شده اند، در بسته های 3و4 قابل دریافت خواهند بود.
شبکه های قابل دریافت در بسته سوم دیجیتال عبارتند از:
یک HD، سه HD، مستند HD، ورزش HD، آی¬ فیلم HD، خبر HD، نسیم HD و پویای HD
شبکه های قابل دریافت در بسته چهارم دیجیتال عبارتند از:
نمایش HD، افق HD، ایران کالا HD و تماشا HD
همچنین در برخی از مراکز استان ها شبکه فراتر یا 4K در بسته پنجم قابل دریافت خواهد بود.

معرفی

راهکار شرکت صمیم رایانه جهت مانیتورینگ شبکه های HD با فرمت HEVC با استفاده از تجهیزات موجود در ایستگاههای تلویزیونی
با توجه به پروژه مانیتورینگ ایستگاه های تلویزیونی (71 ایستگاه) که شامل دو کارتSTC-535 و یک سیستم MVP است، قابلیت مانیتورینگ برای 4TS فراهم می باشد. ولی برای نمایش این شبکه ها باید در سخت افزار و نرم افزار مالتی ویوور تغییراتی صورت گیرد. جهت نمایش شبکه های HD با کدک HEVC باید نرم افزار موجود ارتقاء یافته و لایسنس HEVC خریداری گردد.
سخت افزار موجود در ایستگاهها قابلیت نمایش 32 شبکه SD را دارا می باشند. اگر کاربران بخواهند شبکه های HD با کدک H264 و یا شبکه هایی با کدک HEVC را در مالتی ویوور نمایش دهند، باید به فرمول ذیل توجه کنند:
یک شبکه HD با کدک H264 معادل 4 شبکه SD، همچنین یک شبکه HDبا کدک H265/HEVC معادل 6 شبکه SD می باشد.
جهت نمایش تعداد شبکه های بیشتر نیاز است سخت افزار ایستگاه نیز ارتقاء یابد. این ارتقاء شامل تعویض مادربرد، RAM و CPU می باشد. سخت افزار جدیدی که شرکت جهت این کار معرفی کرده است قابلیت نمایش70 شبکه SD را دارا می باشد.

ویژگی ها

جهت مانیتورینگ این شبکه ها نیاز به گیرنده و دیکدر می باشد. در حال حاضر گیرنده های تلویزیونی که توانایی دریافت این شبکه ها را دارند قیمت بالایی داشته و ستاپ باکس های کمی نیز این قابلیت را دارا می باشند. خوشبختانه کارت های STC-535-80 شرکت صمیم قابلیت دریافت 2 کانال DVBT/T2 را به صورت همزمان دارد و خروجی آن به صورت TS OVER IP جهت نمایش به مالتی ویوور MVP 0570-80 ارسال می گردد.
این مالتی ویوئر به عنوان دیکدر، قابلیت نمایش کدک HEVC را هم دارد که به عنوان یک لایسنس در این محصول معرفی شده است. 

کاربردها

مانیتورینگ هم زمان شبکه های HD/SD با کدک HEVC در:
– ایستگاه های مانیتورینگ
– ایستگاه های ارسال و دریافت
– ایستگاه های فرستنده تلویزیونی

در یک نگاه

مانیتورینگ شبکه های HEVC

 

ضمنا از  گیرنده و ریمالتی پلکسر  IRR-0520-80 نیز می توان به شکل زیر استفاده کرد.

 

مانیتورینگ شبکه های HEVC

 

محصولات مرتبط

نرم افزار مالتی ویور
گیرنده و مبدل دو کاناله سیگنال زمینی به ASI وIP
گیرنده و مبدل دو کاناله سیگنال زمینی به ASI وIP
گیرنده و مبدل تک کاناله سیگنال ماهواره‌ای به ASI وIP
گیرنده و مبدل تک کاناله سیگنال ماهواره‌ای به ASI وIP
IRR-0520
سیستم پردازشگر و ریمالتی پلکسر سیگنال TS