طراحی، ساخت و تجهیز استودیو

طراحی، ساخت و تجهیز استودیو

استفاده از دانش بومی، محصولات با کیفیت داخلی و کارشناسان خبره در امور طراحی، بروز رسانی، سفارشی سازی و پشتیبانی 24 ساعته

یک شبکه تلویزیونی از بخشهای مختلفی از جمله بخش گریم، دکور، برنامه سازی، ضبط، ارسال و استودیو تشکیل می شود.
استودیوها بر حسب کاربری به سه گروه تلویزیونی، رادیویی و ضبط موسیقی تقسیم می گردند . استودیوهای رادیویی و تلویزیونی به عنوان استودیوی پخش و تولید مورد بهره برداری قرار می گیرد . در استودیوهای تولید، عموما از تجهیزاتی با کیفیت بالا و امکانات به-روز استفاده می شود. به عنوان مثال دوربین ها، میکسر¬های صدا و تصویر و رکوردر¬ها به شکلی انتخاب می شوند که بالاترین پهنای باند را پوشش داده و اکثر فرمت ها را پشتیبانی و ضبط کنند تا در صورت به اشتراک گذاری مدیا با دیگر استودیوها و کاربران، مشکلی از جهت پخش وجود نداشته باشد. معمولا رکوردرها (اینجست) خارج از مجموعه و در سرور روم نصب می گردند و بوسیله یک نرم افزار مدیریتی، کنترل شده و در اختیار ادیتورها، آرشیو و استودیوهای پخش قرار می گیرد. در همین راستا شرکت صمیم با استفاده از محصولات خود نقش بسزایی در طراحی و ساخت استودیوهای مختلف با استاندارد روز جهانی دارد. به جرات میتوان گفت در زندگی یک ببینده ایرانی سیگنالی نیست که به دست مخاطب برسد و از محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری صمیم عبور نکرده باشد.

مزایا

– استفاده از تجهیزات تولیدی صمیم در بیش از 130 شبکه داخلی و خارجی

– تجربه 20 ساله در طراحی و تولید تجهیزات استودیویی

– امکان تغییرات نرم افزاری و سخت افزاری با توجه به نیاز مشتری، با تکیه بر تجربه و دانش بومی

– امکان ارائه مشاوره در طراحی، ساخت و تجهیز استودیو توسط کارشناسان خبره و با سابقه در این حوزه

– کیفیت بالای محصولات و قیمت کمتر در مقایسه با نمونه های مشابه خارجی

– ارائه خدمات پس از فروش و پشتیبانی کامل تجهیزات در سریع ترین زمان ممکن

ساختار و ملزومات استودیو

تجهیزات استودیوهای پخش می بایست طوری انتخاب شوند که بصورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته بدون قطعی زیر بار باشند.تجهیزاتی نیز بصورت رزرو و پشتیبان انتخاب می شوند و برق ورودی آنها Redundant می باشد تا در مواقع ایجاد مشکل در مدارات تغذیه، سریعا تغذیه پشتیبان در مدار قرار گرفته و سیستم بدون قطعی سیگنال بکار خود ادامه دهد . همچنین در مسیر خروجی های سیگنال استودیو مبدل های فرمت، تاخیر دهنده ها (Delayer ) جهت تصحیح لیپ سینک و اصلاح کننده های رنگ مورد استفاده قرار می گیرند. در استودیوهای تلویزیونی تعداد زیادی سوئیچ صدا و تصویر از جمله سوئیچ کنترل دوربین، سوئیچ انتخاب منابع ورودی میکسر، ضبط، ارزیابی فنی سیگنال (Technical) و سوئیچ Emergency که مهمترین سوئیچ مجموعه استودیو می باشد استفاده می شود. تمامی این سوئیچ ها با درصد امنیت بالا در یک دستگاه به نام ماتریس (Router) تجمیع می شوند.

ماتریس در استودیو نقش مقسّم را نیز بازی نموده و وجود آن باعث کاهش هزینه های اضافی می شود . از مزایای دیگر این نوع طراحی وجود آپشن Clean بر سر راه بعضی خروجی هاست که در صورت سوئیچ کردن، خروجی ها سینک شده و پرشی در تصویر ایجاد نمیشود و میتوان بر سر راه سیگنال نهایی (On air) بین خروجی میکسر ویدئو و خروجی ماتریس یکی را انتخاب کرده و بینندگان این تغییر مسیر سیگنال را حس نکنند .

استودیوها بسته به نوع کاربریشان هر یک با ابزار و مواد خاصی طراحی و ساخته می شوند. معمولا اجزاء اصلی تشکیل دهنده یک استودیو صدا در همه نوع آن یکسان بوده که شامل ویزور، درب استودیو و متریال آکوستیکی هستند و این اجزاء هر یک در هر استودیو می تواند ساختار متفاوتی داشته باشد.

برای ساخت استودیوهای صدا و تصویر با در نظر گرفتن نوع کاربرد استودیو و فضای مربوطه؛ باید تمامی شرایط لازم جهت طراحی و ساخت یک استودیو صدابرداری مجهز و استاندارد را فراهم آورده و با توجه به مقاومت دیوارها در برابر صدا، بهترین متریال آکوستیکی را برای ساخت فضای مورد نظر بکار گرفت.

آکوستیک استودیو

استفاده از دیواربا اشکال نامنظم و مستقل از کف (شناور) در استودیو، طراحی و نصب پنل های آکوستیک و به حداقل رساندن نویزهای محیطی، شیلد نمودن دیوارهای اصلی برای جلوگیری از نویز الکترو مغناطیسی، در نظر گرفتن برق رگوله و دائمی (UPS) و بسیاری تدابیر دیگر از جمله مسائلی هستند که هر چند شاید در ظاهر محسوس نباشند ولی در بالا بردن مشخصات فنی سیگنال و فاکتورهای دیگر مهم بشمار می روند.

نور استودیو

سیستم نور و روشنایی در استودیوها ازاهمیت بالایی برخوردار می باشد. با توجه به اینکه کیفیت تهیه تصاویر تلویزیونی هر روزه رو به افزایش است سیستم های نورپردازی نیز می بایست به همان نسبت بتواند محیط تصویربرداری را با شیوه های جدید و امکانات بیشتر پوشش دهد. ضوابط طراحی و نصب و محاسبه مقدار پوشش نوری استودیو باید به نحو احسن صورت پذیرد.
کلیه پروژکتورها باید از جهت مقدار روشنایی از روی میکسر نور قابل کنترل باشند. پروژکتورهای نور از نظر کارکرد به دو دسته نور گرم و نور سرد تقسیم می شوند.

در گروه اول، از لامپهای تنگستن در داخل پروژکتورها استفاده میشود و سیستم کنترل روشنایی حجم نور آنها دیمرهایی خواهد بود که با استفاده از سیگنال DMX 512 کار میکند و مستقیما از میکسر نور فرمان می گیرد .

مقدار انرژی مصرفی و هدر رفت و همچنین تولید گرما در این روش خیلی بالا بوده و می بایست تهویه مطبوع مناسبی درنظر گرفت. مقدار درجه حرارت رنگ در این روش ۳۲۰۰ کلوین و ثابت می باشد. اتاقی در مجاورت استودیو به عنوان اتاق دیمر در نظر گرفته می شود که دیمرها در آنجا نصب شده و کابلهای قطوری نیز برای تغذیه پروژکتورها به استودیو ارتباط داده می شوند که هزینه های بالایی دارد.

گروه دوم استفاده از پروژکتور هایی با سیستم کارکرد بالا به صورت الکترونیکی و با استفاده از لامپ های کم مصرف مدادی می باشد که در حقیقت دیمر در داخل خود پروژکتور نصب شده است. بزرگترین مشکل این روش نورپردازی، عمر متوسط لامپ ها با بالا رفتن میزان روشنایی آن ها و تغییر کردن درجه حرارت رنگ می باشد.

گروه سوم استفاده از پروژکتورهای LED برای نورپردازی می باشد که علاوه بر سادگی استفاده، محاسن دیگری همچون بالا بودن عمر ال ای دی، میزان نوردهی بالا، بازدهی بالا، کاهش محسوس گرما و امکان تولید ۱۶ میلیون رنگ با استفاده از ترکیب سه رنگ ال ای دی قرمز، سبز و آبی می باشد. با استفاده از این پروژکتورها براحتی میتوان بدون استفاده از فیلترهای رنگی، افکت های نوری نیز تولید کرد.

در یک نگاه

استودیوی متوسط

استودیوی متوسط

استودیوی بزرگ 

استودیوی بزرگ (2)

محصولات مرتبط