ارتباط زنده با BitCaster: راهکاری سریع، مقرون‌ به‌صرفه و امن

راه‎ حلی جذاب برای اهالی رسانه

ارتباط زنده با BitCaster: راهکاری سریع، مقرون‌ به‌صرفه و امن

پخش زنده‌ی ویدیو در برنامه‌های تلویزیونی همواره کار چالش‌برانگیزی بوده و هست. تجهیزات و هزینه لازم برای ارتباط زنده و رفع موانع فنی، تنها بخشی از چالش‌هایی است که باید با آن‌ها روبرو شوید. حتی زمانی هم که تصور می‌کنید همه‌چیز برای برقراری ارتباط زنده مهیاست، ناگهان مشکلی ناخواسته روی می‌دهد و برنامه‌هایتان به هم می‌ریزد.

در گذشته‌های نه‌چندان دور، ارتباط زنده عمدتاً مختص شبکه‌های تلویزیونی و آژانس‌های خبری بود. اما امروزه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی آنلاین نیز به جمع آنان اضافه شده‌اند.

یکی از شیوه‌های رایج برای ارسال تصاویر زنده، استفاده از تجهیزات مخابراتی سیار است که اصطلاحاً به آن SNG یا Satellite News Gathering می‌گویند. (احتمالا شما هم تاکنون یکی از آن ون‌های مجهز به دیش‌های‌ ماهواره‌ و فرستنده‌‌ها و گیرنده‌های پیشرفته صوتی و تصویری را دیده‌اید که برای پوشش زنده رویدادی خاص در سطح شهرها یا روستاها تردد می‌کنند. این ون‌ها در واقع، واحدهای سیار هستند و برای حمل تجهیزات لازم جهت برقراری ارتباط زنده صوتی و تصویری در نقاط غیرثابت به کار می‌روند.)

اما SNG با وجود قابلیت‌های خود، مشکلات و محدودیت‌هایی هم دارد. برای مثال، تجهیزات لازم برای پخش زنده به‌روش SNG سنگین هستند و لذا از خودروهای مخصوصی برای حمل‌ونقل‌شان استفاده می‌شود. راه‌اندازی آن‌ها نیز کاری زمان‌بر و تا حدودی پیچیده‌ است. همچنین آماده‌سازی خودروهای واحد سیار و گسیل کردن‌شان به نقاط صعب‌العبور علاوه بر زمان‌بر بودن، گاهی غیرممکن است. طبیعتاً وقتی قرار است رویدادی را به‌صورت زنده پوشش دهید، این محدودیت‌ها سرعت عمل‌تان را کاهش می‌دهند، حال آن‌که در پخش زنده، چالاکی و واکنش سریع اهمیت زیادی دارد.

واحد سیار پخش زنده

هزینه گزاف نگهداری از تجهیزات SNG نیز مشکلی مزید بر مشکلات دیگر است که گاهی رسانه‌ها را به استفاده از فناوری‌های ارزان‌تری مثل اسکایپ وامی‌دارد. اما اسکایپ و نظایر آن نیز مشکلات خاص خود را دارند؛ مشکلاتی مثل کیفیت پایین، محدودیت پهنای باند، قطع ناگهانی ارتباط زنده، و از همه مهم‌تر امنیت اندک آن‌ها در مقایسه با سیستم‌های اختصاصی.

Samim BitCaster؛ راه‌کار جایگزین

گروه مهندسی صمیم برای حل مشکلات فوق راهکاری تحت عنوان بیت‌کستر (BitCaster) ارائه کرده که در واقع نوعی «سامانه انکودر-استریمر اینترنتیِ چندمسیره تطبیق‌پذیر» است. به زبان ساده، BitCaster صدا و تصویر را دریافت، آن را به کدهای خاصی تبدیل و هم‌زمان از طریق اینترنت ارسال می‌کند. مزایای خاص BitCaster وجه تمایز آن از روش‌های موجود، به شمار می‌رود.

بیت‌کستر برخلاف شیوه‌های مبتنی بر SNG به تجهیزات سنگین و دست‌وپاگیر نیازی ندارد، پس لازم نیست هر جا که رفتید خودرویی مملو از سخت‌افزارهای گران‌قیمت را به‌ دنبال خود این‌سو و آن‌سو بکشید. به جای آن، فقط یک‌بار سامانه نرم‌افزاری BitCaster را روی شبکه IP سازمان یا شرکت متبوع‌ خود راه‌اندازی و برنامه یا اپلیکیشن دیگری را نیز روی لپ‌تاپ خبرنگاران و برنامه‌سازان‌ نصب می‌کنید. هر بار که قرار است رویدادی را به‌صورت زنده پوشش دهید کافی است تیم خبری خود را با لپ‌تاپ و تجهیزات عادی ضبط (دوربین، میکروفن و..) به محل بفرستید تا هر آنچه را که ضبط می‌کنند از طریق اپلیکیشن موجود روی لپ‌تاپ بی‌درنگ به مرکز پخش بفرستند. کنترل شما در این فناوری چنان وسیع است که برای مثال، کارگردان برنامه می‌تواند روند ضبط و پخش زنده (استریم) برنامه‌ها را لحظه‌به‌لحظه و از صدها کیلومتر دورتر رصد کرده و از طریق همین برنامه، با تیم برنامه‌ساز خود ارتباط داشته و بخواهد که مواردی مثل زاویه دوربین، نوع نما، سوالات خود از میهمان برنامه و... را مطابق دستور او تغییر دهند.

واحد سیار پخش زنده

یکی از مزایای مهم BitCaster این است که روند پخش محتوای زنده را متناسب با پهنای باندی که در اختیار دارید، تنظیم می‌کند تا احتمال قطعی برنامه زنده حین پخش به حداقل برسد. این سیستم در عین حال می‌کوشد همه ظرفیت‌های آنلاین موجود اعم از اینترنت مخابراتی، وای‌فای یا اینترنت همگانی را با هم تجمیع کند تا پهنای باند را به حداکثر برساند. شما نیز می‌توانید وضوح تصاویر ویدیویی، ابعاد تصویر، نرخ فریم‌های آن در هر ثانیه و... را بسته به ظرفیت خروجی‌تان تنظیم کنید.

بخش مدیریت و پایش این سامانه می‌تواند صدا و تصویر را هم‌ز‌مان از دو کلاینت دریافت و آن‌ را از طریق استانداردهای SDI، IP یا HDMI روی کانال مقصد، پخش کند. داده‌های ویدیویی حین پخش یا ارسال رمزنگاری می‌شوند تا جز گیرندگان در مقصد، دیگران نتوانند محتوای آن را مشاهده کنند.

در حال حاضر، سامانه BitCaster شرکت صمیم در داخل کشور نمونه مشابهی ندارد. این سامانه کارآمد علاوه بر شبکه‌های داخلی و استانی، توجه رسانه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی کشورهای همسایه را نیز به خود جلب کرده است.

کسب اطلاعات فنی و تخصصی