برگزاری سمینار تخصصی-آموزشی "سامانه بازار محتوا"

گزارشی از محتوا و مطالب ارائه شده

برگزاری سمینار تخصصی-آموزشی "سامانه بازار محتوا"

سمینار تخصصی-‌آموزشی "آشنایی با سامانه بازار محتوا" در سالن آمفی تئاتر ساختمان شماره 2 معاونت توسعه و فناوی رسانه، توسط گروه مهندسی صمیم برگزار گردید. در این سمینار که جمعی از مدیران و کارشناسان سازمان صدا و سیما مهمان آن بودند، در ابتدا مهندس وحید قاسمخانی به تبیین زیرساخت‌های فنی سامانه بازار محتوا پرداختند و توضیحاتی در رابطه با نیازها و راه‌های پیش رو برای اجرای این پروژه ارائه نمودند. ایشان با بیان اینکه در سال 1395 که طراحی اولیه این سامانه آغاز گردید، با وجود اینکه طراحی و اجرای این پروژه با استفاده از راهکارها و محصولات موجود در شرکت امکان‌پذیر بود؛ اما با در نظر داشتن نیازهای آتی سازمان، طراحی یک راهکار کاملا جدید در دستور کار متخصصان گروه صمیم قرار گرفت. مدیر بخش نرم افزار شرکت صمیم از مقیاس‌پذیری، دسترس‌پذیری و تطابق با سیستم‌ها و استاندارهای جهانی به عنوان مهم‌ترین ویژگی‌های این پروژه نام بردند.

مهندس قاسمخانی سپس به بیان استاندارهای به کار رفته در این سامانه و نحوه طراحی فرآیند‌های آن پرداختند؛ معماری کلان زیرساخت و معماری منطقی سامانه را تشریح نموده و توضیحاتی مختصر در رابطه با هر یک ارائه کردند. بخش پایانی ارائه ایشان به بیان ویژگی‌های سامانه بازار محتوا به تفکیک لایه‌های موجود اختصاص داشت.

سمینار تخصصی آموزش سامانه بازار محتوا

در ادامه سرکار خانم مهندس طهرانچی به صورت جزئی‌تر وارد بخش‌های کاربری سامانه شدند و به بیان امکانات و قابلیت‌های موجود در آن پرداختند. توضیحات ایشان با نحوه تعریف و ثبت نام آورنده محتوا آغاز شد و با توضیحاتی در رابطه با نحوه ورود، ثبت و نگهداری اطلاعات، به گردش درآمدن آن در سامانه بازار محتوا ادامه پیدا کرد. مدیر پروژه بازار محتوا و اتوماسیون گروه مهندسی صمیم با بیان اینکه پیاده‌سازی و توسعه سامانه بازار محتوا به نحوی بود که هم‌زمان با توسعه، سامانه زیر بار بوده و به مرور با اضافه شدن فرآیندها، جداول اطلاعاتی و بخش‌های مختلف تکمیل شدند و در حال حاضر، یک دیتابانک غنی با بیش از 10 میلیون رکورد متا دیتا در دسترس می‌باشد.

سمینار تخصصی آموزش سامانه بازار محتوا

مهندس طهرانچی پس از آن به بررسی قسمت‌های مختلف لایه کاربرد و رابط کاربری سامانه بازار محتوا پرداختند و زیرساخت مدیریت فرآیند، ماژول مدیریت منابع توابع پایه، توابع و سرویس‌های پایه، ماژول ارتباط (رست+کانفیگ) و مانیتورینگ منابع توابع پایه پرداخته و قسمت‌ها را به طور اجمالی معرفی نمودند. بلوک‌های کارکردی بخش نرم افزار و سخت‎افزارهای استفاده شده در سامانه بازار محتوا بخش بعدی صحبت‌های ایشان بود که با معرفی فرایندهای پیاده‌سازی شده در سامانه همراه بود. همچنین دلایل استفاده از استاندارد BPMN در پروژه بازار محتوا را توضیح دادند و در ادامه گزارش کاملی از میزان بهره‌وری سیستم در قسمت‌های مختلف آن ارائه نمودند.

بخش پایانی سمینار به پرسش و پاسخ اختصاص داشت که با توجه به اینکه بیشتر حاضران کارشناسان معاونت فضای مجازی سازمان صدا و سیما و اداره کل بازار محتوا بودند،‌ سوالات زیادی مطرح گردید که تا بعد از زمان ارائه ادامه داشت.

سمینار تخصصی آموزش سامانه بازار محتوا

پخش زنده این سمینار از طریق وبسایت آموزش معاونت توسعه و فناوری رسانه پوشش داده شد و علاقمندان جهت دریافت فیلم آن، می‎توانند به این سایت مراجعه نمایند.

دریافت فایل ارائه سمینار