برگزاری سمینار تخصصی

سرویس‌های نوین چرخه صدا و تصویر در بستر IP

برگزاری سمینار تخصصی

ششم تا نهم اسفند ماه سال جاری، سمینار تخصصی آموزشی با موضوع "سرویس‌های نوین چرخه صدا و تصویر در بستر IP" در جزیره کیش برگزار گردید. در این سمینار که شرکت مهندسی تحقیق و توسعه ارتباطات صمیم میزبان جمعی از مدیران پشتیبانی فنی مراکز استان ها و مدیران و کارشناسان اداره کل صدا و تصویر سازمان صدا و سیما بود، طی سه روز و در چند جلسه آموزشی به موضوعات مهم و کاربردی در این زمینه پرداخته شد.

مهندس مجید دستجردی مدیر تولید و پشتیبانی گروه صمیم، طی جلسه‌ای با عنوان "رویکرد صنعت صدا و تصویر و تکنولوژی" به بررسی زنجیره فعلی برودکست پرداخته و مقایسه‌ای میان استودیوهای مبتنی بر SD و IP انجام دادند. سپس با اشاره به تغییرات پیش رو، معیارهای انتخاب تکنولوژی برودکست را بررسی نمودند. در انتها با اشاره به چالش‌های موجود در صنعت برودکست مانند تغییر ذائقه کاربر نهایی، هزینه‌های بالا و پیاده سازی استانداردهای متفاوت، به بیان مزایای آن پرداخته و عنوان کردند که گروه صمیم چندین سال است که بر روی موضوع انتقال مدیا بر بستر IP طبق اساس استانداردهای حوزه IT فعالیت نموده و تجهیزات انتقال SDI ، ASI و AES را طراحی و تولید نموده است. با همکاری اداره کل صدا و تصویر، (FHD (۳G به عنوان فرمت جاری سازمان صدا و سیما انتخاب شده و شرکت صمیم محصولات مرتبط را با این فرمت طراحی و تولید نموده است. همچنین طراحی محصولات با کیفیت ۴K در برخی بخش‌های مجموعه شروع شده و برخی نیز مانند مالتی ویوئر TS پیاده سازی نیز شده است.

در ادامه،‌ مهندس کاوه فارغی به عنوان معاون طراحی و توسعه گروه صمیم، ملاحظات پيشنهادی جهت "گذار موفق به IP" را بیان نموده و با بررسی کاربردهای جاری زیرساخت IP در زنجیره برودکست، به این نکته اشاره نمودند که چرخه تولید مبتنی بر SDI، در این زمینه مغفول مانده‌است و با ارائه یک آمار مقایسه‌ای در مورد حجم بازار صنعت برودکست و IT، بر اهمیت آن تاکید کردند.

سمینار تخصصی کیش
سمینار تخصصی کیش
سمینار تخصصی کیش

سپس با بررسی رویکردهای اصلی صنعت برودکست و تغییرات آن طی سال‌های اخیر، تفاوت‌های معماری استودیوهای مبتنی بر IP را برشمرده و مزایای گذار به IP را شرح دادند. همچنین در این بخش مهندس فارغی با بیان چالش‌های فنی و غیرفنی گذار به IP، به بیان پروتکل‌ها و استانداردها پرداخته و راه‌های استفاده موثر از پهنای باند را تبیین نمودند. پیشنهاد یک طرح عملی و جامع برای طراحی استودیوی تمام IP با استفاده از محصولات صمیم، بخش پایانی این جلسه بود.

جلسه دیگری نیز با سخنرانی مهندس فارغی به معرفی راهکار APS اختصاص داشت. این بخش با بررسی معماری سیستم آغاز شد و سپس به بیان قابلیت‌های سیستم APS صمیم پرداخته شد. این جلسه با معرفی انواع پنل‌های آپشنال 1M/E و پنل 2M/E صمیم، و تشریح APS Main System به همراه توضیحاتی در مورد ویژگی‌ها و امکانات سیستم با معرفی کارت‌های به کار رفته در آن و قابلیت‌ها‌ و عملکرد آنها ادامه یافت و با مقايسه APS با Channel in a Box به پایان رسید.

در روز دوم مدیر IPTV/OTT صمیم، مهندس وحید قاسم خانی به بحث و بررسی "نسل جدید اتوماسیون‌های تولید، مدیریت و پخش محتوا" پرداختند. ویژگی‌های منابع، اجزای تولید تا پخش یک شبکه، چالش‌های زیرساختی، چالش‌های مدیریتی مواردی بود که به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته و تاثیرات منفی آن و دلایل نیاز به یک اتوماسیون یکپارچه بیان شد.

در ادامه مهندس قاسم خانی با اشاره به اهداف و عملکرد اتوماسیون، در پنج مرحله نحوه راه اندازی یک اتوماسیون یکپارچه را بر اساس استانداردهای جهانی توضیح دادند. پس از آن نیز جایگاه صمیم در ارائه‌ی راهکارهای هر مرحله را بیان نموده و ویژگی‌های مهم پروژه بازار محتوا را شرح دادند.

همچنین این دوره آموزشی، بخشی نیز به اداره کل صدا و تصویر سازمان صدا و سیما اختصاص داشت که مهندس سیف ا... صادقی به ارائه مطالبی در رابطه با نمایشگرها و ویدئووال‌ها پرداختند.

یکی دیگر از برنامه‌های تدارک دیده شده برای این سمینار، جلسه پرسش و پاسخ پیرامون محصولات صمیم بود که با حضور آقایان مهندس فارغی،‌ مهندس دستجری و مهندس رضایی برگزار گردید و به سوالات فنی و تخصصی مدعوین در رابطه با محصولات صمیم پاسخ داده شد.

حسن ختام این سمینار، جلسه مدیران اداره کل صدا و تصویر سازمان صدا و سیما بود که با اهدا لوح تقدیر به چند نفر از همکاران بازنشسته به پایان رسید.

فایل ارائه هر یک از موضوعات بالا، از طریق لینک‌های زیر در دسترس می‌باشد:

رویکرد صنعت صدا و تصویر و تکنولوژی
ملاحظات پيشنهادی جهت گذار موفق به IP
رویکرد صنعت صدا و تصویر و تکنولوژی
معرفی راهکار APS گروه صمیم
نسل جدید اتوماسیون‌های تولید، مدیریت و پخش محتوا
سمینار تخصصی کیش